Kolka niemowlęca: Mamusiu... uważaj, co jesz!

Kolka niemowlęca: Mamusiu... uważaj, co jesz!

Pojawienie się niemowlęcia potrafi wywrócić do góry nogami codzienny rytm życia domowników. Wyznaczają go pory karmienia i drzemek malucha. Dlatego też każdy, najmniejszy nawet kłopot zdrowotny małego człowieka odbija się zarazem na funkcjonowaniu całego domu.

Kolka niemowlęca pojawia się bardzo często wieczorem. Maluszek budzi się wtedy z płaczem, a zmęczeni rodzice próbują na różne sposoby zaradzić bolącemu brzuszkowi. Ten „koszmar 100 dni”, jak go nazywają mamy z racji czasu, przez jaki może trwać, spowodowany jest wieloma czynnikami. Rozwijające się układy pokarmowy i nerwowy dziecka dopiero uczą się smaków, dźwięków, emocji, uczucia bólu i reakcji na niego. Dużo też zależy od pokarmu, jaki niemowlę regularnie spożywa. Matki bardzo często nie wiedzą lub zapominają, że zjedzenie pewnych produktów, może okazać się dość bolesną przygodą dla karmionego przez nie małego człowieka.

Wszystko, co je mama, przenika szybko do jej pokarmu. Mały organizm jest bardzo delikatny, więc na kłopotliwe potrawy reaguje znacznie silniej niż dorosła osoba.

Dlatego też na czas karmienia warto unikać spożywania wszelkich sprzyjających wzdęciom pokarmów, takich jak:

zawierające dużo błonnika i skrobi: brokuły, kalafior, fasola, kapusta i brukselki, obfitujące w błonnik zboża zawierające otręby,

wytwarzane na bazie mąki pszenicznej chleb i ciasta (szczególnie w przypadku osób mające kłopot z trawieniem pokarmów zawierających gluten),

zawierające dwutlenek węgla formujący gazy w żołądku rozmaite gazowane napoje.

Szczególnie ważne jest także rozpoznanie objawów ewentualnej alergii. Jeżeli w najbliższej rodzinie niemowlęcia znajdują się alergicy, jest duże ryzyko, że maluch również nim jest. Najczęściej widzimy to w postaci nietolerancji na białko mleka krowiego lub laktozę. Odstawić należy również ostre przyprawy oraz rozmaite używki, jak alkohol. Również papierosy są niewskazane. Szacuje się, że dzieci, których mamy regularnie palą, dwukrotnie częściej borykają się z problemami bolesnych kłuć w swoich brzuszkach.

Jak wytropić, co jest przyczyną kolki niemowlęcej?
Dobrym sposobem na to jest tak zwana dieta eliminacyjna. Polega ona na wycofaniu na 2-3 tygodnie ze swojego codziennego menu produktu, który podejrzewamy o sprzyjanie kolce malucha. Poprawa powinna być szybko zauważalna. Gdy jednak nie nastąpi, próbujemy konsekwentnie z innymi potrawami i produktami żywnościowymi. Warto skonsultować się przy tej okazji z lekarzem.

Trzeba pamiętać, że niekiedy przyczyną kolki u malucha mogą być również… same błędy w technice karmienia. Małe niemowlę dopiero uczy się jeść. Robi to często łapczywie i przy okazji łyka nadmiar powietrza. By tego uniknąć, trzeba zwrócić uwagę na pozycję, jaką matka przyjmuje podczas karmienia. Warto usiąść lub położyć się tak, by mleko płynęło „pod górkę”, co powoduje wolniejsze wypływanie mleka z piesi i spokojniejsze przełykanie przez dziecko pokarmu.

Po skończonym posiłku dobrze jest wziąć niemowlę na ramię. Wystarczy poklepać wtedy delikatnie jego plecy. Dzięki temu łatwiej mu się odbije i, co za tym idzie, nastąpi szybsza ucieczka pęcherzyków powietrza z przewodu pokarmowego.

Zmiana diety mamy może pozytywnie wpłynąć na problem kolki u karmionego niemowlęcia. Może się jednak również okazać, że powodów, dla którego brzuszek nie przestaje boleć, jest niestety więcej.
Warto skonsutować się wtedy z lekarzem, a doraźnie sięgnąć po dostępne na rynku sprawdzone środki medyczne, jak na przykład zawierający symetykon  Espumisan® . Działa on na wzbierające się w jelitach gazy, skutecznie je rozbijając, pozwalając na szybsze i łatwiejsze ich usunięcie z organizmu. Gdy maluch poczuje się lepiej jego mama może odetchnąć ze spokojem.Napisz komentarz
nick
treść wiadomości
komentarzy 0

Polecany produkt
Espumisan® Krople image
Kolka niemowlęca, czyli duży problem z małym brzuszkiem
image

Kolka niemowlęca to bolesna dolegliwość, która zdarza się u niemoląt już od pierwszego miesiąca życia. Mimo, że nie jest ona szkodliwa zarówno dla rozwoju jak i zdrowia dziecka, jest często kłopotliwa zarówno dla niemowlęcia jak i jego rodziców, którzy nie zawsze wiedzą jak sobie z nią radzić.

więcej
Wyślij