Wzdęcia przy refluksie żołądkowo-przełykowym

Wzdęcia przy refluksie żołądkowo-przełykowym

Refluks żołądkowo-przełykowy jest schorzeniem, w którym dochodzi do cofania się treści żołądkowej do przełyku. Typowe (najczęstsze) objawy to zgaga, czyli pieczenie za mostkiem, oraz odbijanie.

Refluks żołądkowo-przełykowy to inaczej wznoszenie się kwasu produkowanego przez żołądek. Jest to oznaka nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego spowodowana m.in. rozluźnieniem dolnego zwieracza przełyku. Jego zbyt słabe napięcie poza przełykaniem pokarmu, odpowiada za przedostawanie się nieprzyjemnej treści żołądka do przełyku.

Na takie schorzenie wpływa przede wszystkim nieregularne i nieodpowiednie odżywianie w pośpiechu, stres, nadmierne napięcie nerwowe i wyczerpanie psychiczne. Alkohol, papierosy lub ostre przyprawy to kolejne elementy odpowiadające za możliwość pojawienia się refluksu. Do jego przyczyn specjaliści dodają jeszcze również przejedzenie, spożycie zbyt tłustych potraw lub nadmiernie bogatych w cukry.

Wymienione wyżej elementy nie tylko przyczyniają się do powstawania refluksu, ale zaburzają również prawidłową motorykę jelit. W prostej drodze prowadzi to do powstawania kłopotliwych wzdęć. Nic dziwnego więc, że nieprzyjemne uczucie pieczenia w żołądku lub przełyku towarzyszy często uczuciom pełności brzucha czy przelewania się treści żołądkowej. Efekt występowania obu przypadłości naraz jest bardzo uciążliwy – to mocny spadek komfortu i jakości życia.

Refluksowi, tak jak lekkim wzdęciom, można zapobiegać już domowymi sposobami. Co interesujące, w wielu miejscach zalecenia dla obu przypadłości są bardzo podobne –przede wszystkim wymaga się zmiany codziennej diety i sposobu funkcjonowania.

Najprostszymi metodami na pozbycie się refluksu są:

Odpowiedni sposób żywienia - małe i częste porcje, zrezygnowanie z napojów gazowanych lub dużej ilości cukrów, umiarkowana aktywność fizyczna po spożytym posiłku, a także przyjmowanie posiłków najpóźniej 2-3 godziny przed snemParzenie ziół wspomagających trawienie (np. rumianku), które zmniejszają stan zapalny błon śluzowych i nieprzyjemne uczucie pieczenia, przywracając równowagę w żołądku.Zobojętnienie nadmiaru kwasu żołądkowego poprzez stosowanie naturalnych soli mineralnych.Spożywanie dużej ilości wody w ciągu dnia.Dbanie o linię i walczenie z nadwagą oraz otyłością.

Objawy schorzenia nasilają się szczególnie w pozycji leżącej na wznak, przy pochylaniu się oraz po obfitych i tłustych posiłkach.

Refluks żołądkowo-przełykowy dotyka także dużą część kobiet w ciąży. Ciekawostką jest fakt, że aby uniknąć schorzenia, zaleca się im spanie z uniesioną głową oraz noszenie luźnych ubrań, nie opinających brzuch. Dla wszystkich pragnących poleżeć po posiłku, wskazane jest odpoczywanie na lewym boku, ponieważ wtedy żołądek znajduje się poniżej przełyku, co zwiększa szanse na uniknięcie zgagi.

Pacjenci z podejrzeniem refluksu żołądkowo-przełykowego, u których mimo prób zapobiegania powyższe objawy nasilają się, powinni udać się na profesjonalną konsultację lekarską.

Podobnie jak refluks żołądkowy także i wzdęcia są problemem, który przy odrobinie wysiłku możemy usunąć z naszego życia. Zmiana diety, trybu życia… a w dalszej kolejności skorzystanie z dostępnych na rynku środków ziołowych i farmaceutycznych – wszystko to wspomoże to nasz organizm w walce o przywrócenie mu naturalnej równowagi.

Napisz komentarz
nick
treść wiadomości
komentarzy 0

Wzdęcia jako objaw zespołu jelita nadwrażliwego
image

Częstymi objawami zespołu jelita nadwrażliwego są dokuczliwe wzdęcia oraz częstsze oddawanie gazów. Szacuje się, że schorzenie to dotyka aż 20% dorosłych ludzi i w szczególności cierpią na nie kobiety.

więcej
Wyślij