Kolka jelitowa niemowlęca to ostry, napadowy ból brzucha związany z rozciągnięciem jelit przez gaz. Ta przypadłość jest bardzo częsta u małych dzieci i noworodków, szczególnie w pierwszych tygodniach ich życia. Kolka niemowlęca dotyka zarówno dzieci karmione sztucznie, jak i karmione piersią. W zdecydowanej większości przypadków ustępuje samoistnie w 3 - 4 miesiącu życia.
Niemowlę ma wtedy wzdęty, czasami lekko twardy brzuszek.
Maluch wierci się wtedy niespokojnie i podkurcza nóżki.
Kolka u noworodka może mieć różne nasilenie: od napadów niewyjaśnionej drażliwości do niemal ciągłego krzyku. Nagłe wystąpienie rozdrażnienia, trudnego do ukojenia płaczu u dotychczas zdrowego pogodnego noworodka lub niemowlęcia, może bardzo niepokoić rodziców, zwłaszcza w sytuacji, gdy takie zdarzenia często powtarzają się.
Kolki, a także wzdęcia u dzieci towarzyszą często sytuacjom, gdy dziecko pojawia się w innym środowisku np. idzie do przedszkola czy szkoły. Jego organizm musi się wtedy przystosować do nowego rodzaju jedzenia, innych godzin spożywania posiłków niż w domu. Dodatkowym czynnikiem wywołującym wzdęcia i towarzyszące im objawy jest naturalny stres związany z nową sytuacją - oddaleniem od rodziny, próbą odnalezienia się i wpasowania do nieznanego sobie środowiska i towarzystwa.
Kolka niemowlęca to przypadłość, którą należy, niestety, po prostu przeczekać. Dlatego też od rodziców zależy, jak łagodnie dziecko przejdzie przez ten bolesny okres. W tej sytuacji warto sięgnąć po sprawdzone i polecane środki, jak np. Espumisan® w kroplach. Zawarta w nich substancja - symetykon, skutecznie rozbija zalegające we wnętrzu jelit pęcherzyki gazu umożliwiając ich łatwiejsze usuwanie z organizmu. Espumisan® charakteryzuje się bardzo dobrą tolerancją, dlatego też od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wielu polskich mam.