O wzdęciach bez zadęcia Czyli wszystko, co warto wiedzieć
na temat wzdęć... i nie tylko.

Kolka u niemowląt

Kolka jelitowa należy do czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego wczesnego okresu niemowlęcego i charakteryzuje się występowaniem napadów niedającego się ukoić płaczu. Nasilony niepokój może występować również u zdrowych dzieci, co wiąże się z temperamentem dziecka lub jego zwiększoną wrażliwością na bodźce1. Brzuszek dziecka staje się twardy, maluch zaczyna wiercić się niespokojnie i podkurcza nóżki. Niemowlę staje się bardzo drażliwe i często reaguje na niekomfortową dla niego sytuację płaczem.

Skala bolesnego problemu

Kolka niemowlęca jest częstym zaburzeniem spotykanym u dzieci w początkowym okresie życia, zwykle w wieku od kilku tygodni do 5 miesiąca i występuje u 10-40% niemowląt. U 80% z nich pierwsze objawy pojawiają się już w 2 tygodniu ich życia.2

40% maluchów do 5 miesiąca cierpi z powodu kolki; Statystyki wskazują, że problem kolek występuje u 80% dzieci już w 2 tygodniu życia.

Dlaczego maluchy mają kolkę?

Kolka u niemowląt objawia się drażliwością, napadami niepokoju i długotrwałym głośnym płaczem oraz wyraźnymi objawami wskazującymi na ból brzucha (dziecko podciąga nóżki do góry i ma twardy brzuch). Wielu badaczy wciąż szuka przyczyny tego problemu. Sugeruje się, że ryzyko kolki jest jednak dwukrotnie większe u dzieci, których matki palą papierosy. Kolce „sprzyjają” również: nadmierna perystaltyka, alergia na białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy, zaburzenia reakcji neurofizjologicznych u wcześniaków i… zła relacja niemowlęcia z rodzicami.3

Dziecko
Jak pozbyć się kolki u malucha?

Jak pozbyć się kolki u malucha?

Kolka to dolegliwość przejściowa i z czasem mija praktycznie u każdego niemowlęcia. Rodzice mogą spróbować do tego czasu ulżyć maluchowi w cierpieniu. Muszą przede wszystkim zachować spokój. Płaczące dziecko należy wziąć spokojnie na ręce, przytulić, kołysać i nosić. Masaż czy ciepłe okłady, złagodzą napięcie brzuszka i wspomogą jego pracę. Na rynku dostępne są m.in. działające wiatropędnie i rozkurczowo herbatki na bazie kopru włoskiego lub rumianku. U maluszka można też zastosować krople doustne zawierające symetykon, jak np. Espumisan®.


Espumisan® najchętniej stosowany na wzdęcia!

Espumisan® jest od lat niekwestionowanym liderem wśród kropli na kolkę niemowlęcą, wciąż najchętniej wybieranym przez Polaków.

Prawie co drugie kupione w Polsce opakowanie leku na kolkę to Espumisan® Krople!4

Espumisan® Krople
  • 1) Czerwionka Szafarska
  • 2) Lucassen P.L.B.J. i inni, British Medical Journal, 1998; 316: 339-342 Badanie: Usage and Attitude study on children flatulence, przeprowadzone przez agencję badawczą PBS DGA, 2009
  • 3) Jarosz M i Dzieniszewski J „Gazy jelitowe” Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2008 Szyndler J i Hamed A „Wzdęcia – patogeneza i leczenie” Medycyna i Życie 2010;17 (3)
  • 4) IMS Health, 03A3 Antiflatulence, MAT/05/2019