Co to są oraz czym skutkują częste wzdęcia brzucha?

Wzdęcia są zaburzeniem funkcji przewodu pokarmowego. Polegają na zwiększeniu objętości gazów w jelitach, co wywołuje subiektywne uczucie pełności i rozdęcia. Objaw ten jest częstym i dokuczliwym problemem w populacji ogólnej1.
Wzdęcia mogą dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, trybu życia czy sytuacji zdrowotnej. Mimo, że nie są one żadną poważną chorobą, osoby cierpiące na nie, odczuwają duży dyskomfort zarówno fizyczny jak i psychiczny.

Skąd się biorą wzdęcia?

Jak rozpoznać wzdęcie brzucha?

Wzdęty, twardy brzuch może powodować nie tylko uczucie nieprzyjemnej dyspozycji fizycznej, ale również olbrzymi dyskomfort psychiczny i stres związany z wyglądem i dodatkowymi centymetrami w talii. To także może oznaczać brak swobody w kontaktach z innymi ludźmi.

Wzdęcia

Najczęściej wymieniane fizyczne objawy wzdęć brzucha to:

  • uczucie ciężkości
  • uczucie pełności i rozdęcia brzucha
  • uczucie napięcia, ucisku a nawet bólu
  • burczenie w brzuchu i głośne przelewanie się treści pokarmowej

Wzdęcia

Wzdęty, twardy brzuch to nie tylko dyskomfort fizyczny ale również psychiczny.

Częste wzdęcia brzucha wywołują często rozdrażnienie i irytację, gdyż ograniczają swobodę ruchu i możliwość efektywnego działania. Osoba mająca wzdęcie, która odczuwa ból i ucisk w brzuchu, nie może w pełni skoncentrować się na tym, co dla niej jest ważne, a także na wykonywaniu swoich codziennych aktywności.

Poza tym uczucie pełności i rozdęcia powoduje, że osoby cierpiące na wzdęcia czują się nieprzyjemnie we własnym ciele. Powiększony obwód brzucha może mieć negatywny wpływ na poczucie ich własnej atrakcyjności i z chęcią by się gdzieś ukryli póki wzdęcie nie minie.

Wzdęcia powodują również znaczny dyskomfort towarzyski. Cierpiący na tę przypadłość obawiają się, że wzdęcie i towarzyszące mu dolegliwości jak np. burczenie w brzuchu, przelewanie się treści pokarmowej, może zwrócić uwagę otoczenia. Aby uniknąć krepującej sytuacji osoby te czują się często mocno wycofane i zakłopotane podczas spotkania z innymi ludźmi.  • 1) Na podstawie Jackowska A, Lukaszyk A, Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3(5): 243-6