Przyczyny wzdęć brzucha nie zostały do końca dotąd ustalone. Specjaliści przyjmują jednak, że powodują je nieprawidłowa gospodarka gazami wraz z nadwrażliwością jelitową, a także nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni ściany brzucha.
Wzdęty brzuch po jedzeniu to częsty objaw izolowany w przebiegu zaburzeń przewodu pokarmowego. Może jednak być również objawem towarzyszącym innym zaburzeniom gastroenterologicznym, a także wielu chorobom organicznym.
Wzdęcia jak i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą być efektem ubocznym stosowania różnych leków. Ponadto dolegliwość ta może dokuczać wielokrotnie pacjentom, którzy przyjmują jednocześnie wiele leków, a także preparaty dostępne bez recepty, które mogą wchodzić między sobą w niekorzystne interakcje (polipragmazja). Przyczyny niewłaściwego zażywania leków to nieznajomość mechanizmów ich działania, interakcji między nimi oraz objawów niepożądanych wywoływanych przez przepisane leki. Dlatego też należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach. Niewłaściwe przyjmowanie i łączenie leków bez kontroli lekarza może spowodować powikłania terapeutyczne, których efektem jest wyniszczenie niezbędnej dla zdrowia flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, a w konsekwencji – zaburzenie normalnego procesu trawienia.
Objaw wzdęcia należy eliminować nie tylko poprzez wdrażanie odpowiednich zaleceń dotyczących stylu życia, ale również stosując leki dobrze tolerowane.
Przykładem takiego leku może być chociażby Espumisan®, zawierający symetykon, który zmniejsza napięcie pęcherzyków gazu znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Espumisan® jest skuteczny i charakteryzuje się bardzo dobrą tolerancją, nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Espumisan® zawiera symetykon, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego i można go stosować nawet przez wiele lat.