Espumisan® to znany i sprawdzony lek na wzdęcia i gazy stosowany w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, np.: wzdęć.

Substancją czynną leku na wzdęcia i gazy Espumisan® jest symetykon - stabilny, powierzchniowo czynny polidimetylosiloksan. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie.

Dzięki temu gazy, uwolnione na tej drodze, mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit.

Lek na wzdęcia i gazy Espumisan® to:

 • Szybka ulga i pomoc w pozbyciu się dolegliwości

  • Espumisan® zawiera 40 mg symetykonu, który skutecznie rozbija i rozprasza gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym, zmniejszając uczucie ucisku i pełności w jamie brzusznej.

 • Ułatwienie w otrzymaniu prawidłowej diagnozy
  w badaniu USG

  • Kapsułki Espumisan® są zalecane w przygotowaniu do badań diagnostycznych jamy brzusznej.

 • Tolerancja leczenia

  • Espumisan® zawiera symetykon, który wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje chemiczne, dlatego może być stosowany z innymi lekami.

  • Espumisan® zawiera substancję chemicznie obojętną, dlatego można go stosować bez żadnych ograniczeń zdrowotnych i wiekowych, nawet przez wiele lat** bez ryzyka przedawkowania.

  • Espumisan® nie zawiera cukru i może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę oraz pacjentów z zaburzeniami trawienia cukrów.

  • Espumisan® zawiera symetykon, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany w postaci niezmienionej, więc może być stosowany także przez kobiety w ciąży i karmiące matki.

 • Wygoda stosowania

  • Espumisan® to małe, łatwe do połknięcia kapsułki.

 • Znana, sprawdzona marka

  • Espumisan® to od lat najczęściej kupowany lek na wzdęcia w Polsce.*


Czy stres wpływa na wzdęcia?

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wzdęcia jest stres. Praca pod nieustanną presją czasu, brak odpoczynku, jedzenie w pośpiechu mają negatywny wpływ na poprawne funkcjonowanie układu trawiennego.

Jakie potrawy powodują wzdęcia?

To jak pracuje nasz układ trawienny zależy w dużej mierze od tego co jemy. Niektóre produkty czy spożywane potrawy mogą znacznie przyczynić się do powstawania wzdęć, dlatego warto zwracać na nie uwagę podczas komponowania swojej diety.

Wzdęcia (łac. meteorismus) dotyczą 85% pacjentów cierpiących na zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

* IMS Health, 03A3 Antiflatulence, MAT/05/2019.
** W przypadku pojawienia się nowych i (lub) uporczywych dolegliwości brzusznych, wymagana jest konsultacja lekarza
*** Na podstawie Jackowska A, Lukaszyk A, Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3(5): 243-6

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: ESPUMISAN, 40 mg, kapsułki SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Każda kapsułka zawiera 40 mg symetykonu (Simeticonum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: metylu parahydroksybenzoesan (E 218) 0,28 mg, żółcień pomarańczowa FCF (E 110) 0,002 mg. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: żelatynowe kapsułki, prawie okrągłe, żółte, miękkie, o gładkiej powierzchni i widocznej spoinie. Zawartość kapsułek jest bezbarwna i może być lekko mętna. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: w leczeniu objawowym dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z gromadzeniem się gazów, np.: wzdęcia; w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym; pomocniczo w badaniach diagnostycznych okolic brzucha, np. badaniach radiologicznych i ultrasonograficznych oraz gastroskopii. Espumisan wskazany jest do stosowania u dzieci w wieku powyżej 6 lat, młodzieży i dorosłych. PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na substancję czynną, żółcień pomarańczową FCF (E 110), metylu parahydroksybenzoesan (E 218) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Berlin-Chemie AG, Glienicker Weg 125, 12489 Berlin, Niemcy. Ostatnia aktualizacja: 07.2016. Informacja naukowa: BERLIN-CHEMIE/MENARINI POLSKA Sp. z o.o. ul.Słomińskiego 4, 00-204 Warszawa, tel. 22 566 21 00

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.