Co to jest kolka niemowlęca?

Kolka jelitowa niemowlęca to ostry, napadowy ból brzucha związany z rozciągnięciem jelit przez gaz. Ta przypadłość jest bardzo częsta u małych dzieci i noworodków, szczególnie w pierwszych tygodniach ich życia. Kolka niemowlęca dotyka zarówno dzieci karmione sztucznie, jak i karmione piersią. W zdecydowanej większości przypadków ustępuje samoistnie w 3 - 4 miesiącu życia.


Bolesne kolki niemowlęce

Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą

Niemowlę ma wtedy wzdęty, czasami lekko twardy brzuszek.
Maluch wierci się wtedy niespokojnie i podkurcza nóżki.

Kolka u noworodka może mieć różne nasilenie: od napadów niewyjaśnionej drażliwości do niemal ciągłego krzyku. Nagłe wystąpienie rozdrażnienia, trudnego do ukojenia płaczu u dotychczas zdrowego pogodnego noworodka lub niemowlęcia, może bardzo niepokoić rodziców, zwłaszcza w sytuacji, gdy takie zdarzenia często powtarzają się.


Przyczyny kolki niemowlęcej

Wśród przyczyn kolki niemowlęcej wymienia się zazwyczaj:


  • wrażliwość na pokarmy spożywane przez karmiącą piersią matkę (np. mleko krowie),

  • rozwijający się dopiero układ pokarmowy i jego problemy z szybkim trawieniem,

  • połykanie powietrza podczas jedzenia (szczególnie u dzieci karmionych butelką),

  • zaburzenia żołądkowe i jelitowe i nietolerancja niektórych pokarmów (cukry, laktoza),

  • niedojrzały układ nerwowy – kolka może być odreagowaniem niezrozumiałych dla dziecka nowych fizycznych bodźców,

  • interakcja z rodzicami – np. nerwy i lęki karmiącej matki, stres w rodzinie.
Bolesne kolki

Wzdęcia u dzieci

Nadmierne gromadzenie się gazów w rozwijającym się przewodzie pokarmowym dokucza także dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Bolesne kolki

Kolki, a także wzdęcia u dzieci towarzyszą często sytuacjom, gdy dziecko pojawia się w innym środowisku np. idzie do przedszkola czy szkoły. Jego organizm musi się wtedy przystosować do nowego rodzaju jedzenia, innych godzin spożywania posiłków niż w domu. Dodatkowym czynnikiem wywołującym wzdęcia i towarzyszące im objawy jest naturalny stres związany z nową sytuacją - oddaleniem od rodziny, próbą odnalezienia się i wpasowania do nieznanego sobie środowiska i towarzystwa.Jak sobie radzić z kolką niemowlęcą i wzdęciami u dzieci?

Kolka niemowlęca to przypadłość, którą należy, niestety, po prostu przeczekać. Dlatego też od rodziców zależy, jak łagodnie dziecko przejdzie przez ten bolesny okres. W tej sytuacji warto sięgnąć po sprawdzone i polecane środki, jak np. Espumisan® w kroplach. Zawarta w nich substancja - symetykon, skutecznie rozbija zalegające we wnętrzu jelit pęcherzyki gazu umożliwiając ich łatwiejsze usuwanie z organizmu. Espumisan® charakteryzuje się bardzo dobrą tolerancją, dlatego też od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wielu polskich mam.